2112/4916
USA. 1860. Benjamin Franklin, 30 Cents, orange (Tk. 15½) på brev fra New York til Marseilles, Frankrig. Annulleret med liniestempel “PAID” og NEW YORK “3” (cents) DEC 22 (1861). Flot og farvefriskt eksemplar på sjælden single frankering sendt med British Packet, via Paris Jan. 6 1861 til Marseilles (ankomstst. Jan 7) med “8” (deci) i strafporto. Mærket har været aftaget og kuverten er blevet renset. Sign. Calves og fotoattest Peter Holcombe [ 14 ] [ ✉ ]
Frimærker, 28. marts 2021
Vurdering
Hammerslag