Selim Turan (f. Istanbul 1915, d. Paris 1994)
Uden titel, ca. 1959. Sign. Selim; sign. på bagsiden. Olie på lærred. 72×50.
Proveniens: Knud Pedersen, Kunstbiblioteket og Byens Billede, Nikolajgade, København (stemplet på bagsiden). Antagelig erhvervet af denne fra Galerie Craven, Paris, hvor kunstneren udstillede separat i galleriet i 1958.
Enkelte større krakeleringer. Enkelte større afskalninger.
Moderne kunst og design, 31. januar 2017