C. A. Lorentzen (f. Sønderborg 1746, d. København 1828)
Portræt af en herre i mørk overfrakke, blå vest og hvid kravat. Sign. Lorentzen 1809. Olie på lærred. 72×57.
Ifølge sælgers oplysninger er der muligvis tale om et portræt forestillende Isaac David Adler (1759–1812).
Lærredet er dubleret. Små retoucheringer. Krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019