Rokoko chatol af egetræ, udskåret med rocailler, bladværk og ejerinitialer i kartouche. Svanehalsformet top, overskab med to låger, svungen ligeknækket front med skriveklap, hvorunder tre skuffer. 18. årh.s slutning. H. 217. B. 116. D. 62.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021