822/371
Siddende Guanyin af forgyldt og rødmalet bronze på trone af udskåret træ. Kina, Ming 1368–1644. H. 52
venstre pege finger mangler. Træ trone senere fremstillet
Møbler, varia og tæpper, 28. september 2011
Vurdering
Hammerslag