822/​371

Siddende Guanyin af forgyldt og rødmalet bronze på trone af udskåret træ. Kina, Ming 1368–1644. H. 52

venstre pege finger mangler. Træ trone senere fremstillet

Møbler, varia og tæpper, 28. september 2011

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

750.000 DKK