1512/559
Paul Milet (f. 1870, d. 1950)
Lågvase af porcelæn dekoreret med turkusblå og koboltblå glasur med gule elementer. Forsynet med base, munding og lågknop af forgyldt bronze, base stemplet 1760 Made in France. Låg indvendigt sign. MP, Sevres. Udført hos Sèvres, Frankrig. H. 41.
Låg repareret.
Moderne kunst og design, 17. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
23 bud