2002/823
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4½-3½”. Bordlampe af forkromet messing og stål, skærme af mundblæst opaliseret tre-lags glas. Udført hos Louis Poulsen. H. 55. Diam. 45.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 7. januar 2020
Vurdering
Hammerslag