2043/​196

Barok gejstlig vægdekoration af forgyldt støbejernsbånd i form af liljer og svungne bånd, på toppen en figur af mand med hyrdeestav. Antagelig Frankrig, 16/17. årh. Med montering til væg. L. 57 cm. B. 38 cm. D. 47 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK