2143/​936

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Tre pers. sofa af eg. Hynder betrukket med brun uld. Model 342. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 75. L. 185. D. 79.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. En lamel på ene side knækket. Betræk med pletter, smuds og defekter.

Moderne kunst og design, 26. oktober 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK
1.500 DKK