Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Portræt af kunstnerens datter, Inger Paulsen, og Georg Waage. Usigneret. Olie på lærred. 60×46.
Nærværende maleri er et forstudie til “Portræt af Inger Paulsen og Georg Waage” fra 1925. Sidstnævnte værk måler 101×89 og er i privateje.
Litteratur: Grete Zahle “Julius Paulsen”, s. 90–91, afb. s. 91.
Proveniens: Kunstnerens selv og herefter nedarvet i familien til dennes oldebarn.
Enkelte afskalninger og et par minimale huller.
Ældre malerier og møbler, 11. februar 2019
30 bud