2422/​33

Kinesisk vase af porcelæn i form af sæk, dekoreret i grøn og blå med et par firkloede drager på turkis grund og blomster i grisaille, om halsen et bånd og to Foo hunde. 19. årh. H. 36 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Rand med repareret afslag.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

893068 3.000 DKK