To vaser af hhv. rød og lys stentøjsmasse. Dekoreret med lys blå glasur. Begge sign. monogram samt F.C.C., 75592. Vase med bred munding ydermere stemplet F.C.C. langs ydersiden af fodrand. H. 11,4. Diam. maks. 13. Vase med smal munding: H. 13. Diam. 17,5. Unika. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024