1734/553
Mogens Voltelen (f. Sørup, Gulborgsund 1908, d. Gentofte 1995)
“Københavnerstolen II”. Lænestol af patineret eg, sæde, ryg og armlæn udspændt med kernelæder. Model MV60. Formgivet 1960. Udført hos snedkermester Niels Vodder.
Fremstår med alders- og brugspatina herunder ridser, mærker, pletter og krakeleringer. Syninger i ene side af sæde gået op.
Moderne kunst og design, 22. august 2017
Vurdering
Hammerslag
25 bud