903/753
Per Sax Møller (f. Tikøb 1950)
Skulpturel vase af hammerslået sterlingsølv opsat på tre ovale ben. Sign. Per Sax Møller -99 samt stemplet Per Sax Møller, Copenhagen. Vægt 910 g. Unik. H. 31,5.
Udstillet: “Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008”, Museet på Koldinghus. Illustreret i udstillingskatalog s. 21.
Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021
Vurdering
Hammerslag