2049/326
Sarouk tæppe, Persien. Klassisk gentagelsesmønster med blomster på rød bund. 20. årh.s anden halvdel. 358×278.
Ene ende med ombukket forvævning/fryser. Anden ende med korte frynser. Delvis slitage på kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag