2049/​326

Sarouk tæppe, Persien. Klassisk gentagelsesmønster med blomster på rød bund. 20. årh.s anden halvdel. 358×278.

Ene ende med ombukket forvævning/fryser. Anden ende med korte frynser. Delvis slitage på kanter.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

3.000–5.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK