2132/​804

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

“Safaristolen”. Et par lænestole med stel af ask. Sæde, ryg, armlæn samt løs sædehynde udspændt med patineret rødbrunt skind. Model 4700. Formgivet 1933. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (2)

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, bild s. 26.

I 1933 formgav professor Kaare Klint “Safaristolen” med henblik på at skabe en let og samtidig transportabel hvilestol. Han lod sig inspirere af en engelsk officerstol, som han havde set i en rejsebog fra Afrika. Ved at konstruere en stol, der let kunne skilles ad og samles uden brug af værktøj, fastholdt Klint stolens feltmæssige formål.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, krakeleringer og slitage. Løse samlinger.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK