2015/744
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Et sæt på 19 dækketallerkner af massiv teak. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, stemplet hhv. TEAK kb eneret (9 styk), Kay Bojesen Denmark Copyright (2 styk), Kay Bojesen Denmark (6 styk) og Kay Bojesen Denmark Teak (2 styk). Diam. 27,3. (19)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle med klistret overflade.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud