2049/684
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Erik Rahr (f. Odense 1900, d. Ibiza 1962)
Tre vaser og tre skåle af stentøj. Dekoreret med hhv. æggeskalsglasur, lys gul glasur og rødbrun glasur. Oval skål sign. ER. Øvrige dele uden signatur. Alle udført og stemplet hos Saxbo, hhv. 49, 1, 86 og 9. Udført hhv. 1937–1949 og 1950–1968. H. 3,4–9,3. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud