2144/702
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Bogkasse af massiv patineret oregonpine med messingforede samlingshuller. Formgivet 1930. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen snedkerier. H. 76. B. 76. D. 28,5.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og malingrester på sider.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud