Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
Surrealistisk landskab. Sign. V. B. P. 36. Olie på lærred. 60×74.
Original stand med generelle, men stabile, krakeleringer i billedfladen. Mindre trykmærke med krakeleringer fra blændrammen.
Moderne kunst og design, 5. september 2023
11 bud