1822/730
“J 16”. Gyngestol af bejdset bøg, med sæde af flettet papirgarn. Designet 1944. Udført hos FDB-Møbler, 1940–1950'erne.
Tidlig udgave fra 1940–1950'erne med indfræsede riller på kopstykke.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri nr. 10, oktober 1945.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Lak med slitage. Flet med pletter.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018
Vurdering
Hammerslag
14 bud