2124/​772

Kurt Olsen, tilskrevet

Lænestol betrukket med rødnistret uld, ben af bejdset bøg. Antageligt udført hos Slagelse Møbelværk. 1950–1960'erne.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på benene.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK