2124/772
Kurt Olsen, tilskrevet
Lænestol betrukket med rødnistret uld, ben af bejdset bøg. Antageligt udført hos Slagelse Møbelværk. 1950–1960'erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på benene.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag