922/287
Mehmed Melih Devrim Nejad (f. Istanbul 1923, d. Nowy Sacz, Polen 1995)
“Lumière de Saragossa”, 1973. Sign. Nejad samt sign. på bagsiden Mehmed D. Nejad med titel. og datering. Olie på lærred. 35×63.
Proveniens: Privatsamling, Danmark, Erhvervet direkte fra kunstneren.
Vurdering
Hammerslag