2131/1005
Kaj Winding (f. 1904)
Et par skuffekabineter af maghoni, opsat på sokkel. Front med 16 skuffer i forskellige størrelser, udskårne greb samt nøglehuller af messing. Udført 1960–1970'erne hos P. Jeppesen. H. 132,5. B. 100. D. 45. (2)
Nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Restaureret/revne ved skuffer på ene kommode.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag