2447/​141

Kinesisk figur af patineret bronze i form af Buddha Shakyamuni siddende i dhayanasana på en dobbelt lotustrone, han er klædt i en folderig dragt med borter indgraveret med blomster. Ming 1368–1644. Vægt 2472. H. 25 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Et hul på bagside, til højre. Ridser.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

10 bud

155109 4.800 DKK
955603 (Autobud) 4.600 DKK
808580 4.400 DKK
955603 (Autobud) 4.200 DKK
155109 4.000 DKK
955603 (Autobud) 3.800 DKK
155109 3.600 DKK
955603 (Autobud) 3.400 DKK
808656 3.200 DKK
955603 3.000 DKK