2447/141
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Buddha Shakyamuni siddende i dhayanasana på en dobbelt lotustrone, han er klædt i en folderig dragt med borter indgraveret med blomster. Ming 1368–1644. Vægt 2472. H. 25 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Et hul på bagside, til højre. Ridser.
Vurdering
Hammerslag
10 bud
155109 | ||
955603 (Autobud) | ||
808580 | ||
955603 (Autobud) | ||
155109 | ||
955603 (Autobud) | ||
155109 | ||
955603 (Autobud) | ||
808656 | ||
955603 |