2008/763
Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
Cirkulær skål af chamotte dekoreret med mørkebrun glasur, udvendigt med skraverede og prægede mønstre i relief. Sign. Alev. Kgl. P. Unik. H. 13,3. Diam. 24.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag