Dansk møbeldesign
“Laminex”. Et par sammenklappelige hvilestole af lamineret formbøjet bøg. 1970'erne. Udført for Dehn Holding. (2)
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”. Stolen er afbildet side 203 med forkerte oplysninger.
Den oprindelig model med to smalle forben og et bredt bagben er tegnet af Jens Nielsen i 1964. Firmaet Laminex på Falster ændrede modellen, da stolen blev sat i produktion midt i 1970'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Flere finérskader og revner i finéren.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020