1947/550
Fredrik A. Kayser (f. 1924, d. 1968)
Lænestol med armlæn og medestel af teak, betrukket med lyst stribet møbelstof. Udført hos Vatne, Norge. 1960'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nyere betræk. Nyere skruer i stel. Let løs i samlingen ved venstre armlæn.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag