1947/​550
Fredrik A. Kayser: Lænestol med armlæn og medestel af teak, betrukket med lyst stribet møbelstof. Udført hos Vatne. 1960'erne.

Be­skriv­el­se

Lænestol med armlæn og medestel af teak, betrukket med lyst stribet møbelstof. Udført hos Vatne, Norge. 1960'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nyere betræk. Nyere skruer i stel. Let løs i samlingen ved venstre armlæn.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Fredrik A. Kayser (f. 1924, d. 1968)

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

6.000 kr.