1848/21
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
En gammel kone i en landsbygade. Sign. H. A. Brendekilde 22. Olie på lærred. 51×58.
Minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 26. november 2018
Vurdering
Hammerslag