2140/734
Wilhelm Kåge (f. Stockholm 1889, d. 1960)
“Argenta”. Cylindrisk vase af stentøj dekoreret med grøn glasur og dekor i sølv. Sign. Argenta, Kåge, 1076, III, Handdrejad. Udført og sign. hos Gustavsberg. H. 27. Diam. 15.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud