1606/1641
Directoire kaminur af forgyldt og patineret bronze, skive af hvid emalje. Frankrig, ca. 1800. H. 35. B. 22. D. 9.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger. Optræksnøgle mangler. Fine/små revner i skiven.
Varia, 11. februar 2016
Vurdering
Hammerslag