2120/82
A. Mackeprang (f. Langesø ved Odense 1833, d. Frederiksberg 1911)
En høne og seks ællinger ved et vandhul. Sign. monogram, 1869. Olie på lærred. 35×44.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer samt afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag