2108/922
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på fire spisebordsstole med ben af forkromet stål. Sæde og ryg af hvidlakeret træ. Model 3107. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt mindre afslag.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud