876/​1589

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

Cocktailsæt af sterlingsølv og udskåret elfenben bestående af cocktailshaker og 12 cocktailbægre. Cocktailshakerens låg smedet i form af bjørn. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1942 og 1943. Vægt af sølvdele inklusive elfenben 2045 gr. Cocktailglas: H. 7. Cocktailshaker: H. 27. (13)

Kunsthåndværk & design, 7. december 2017

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK