1739/​504

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Edvard Kindt-Larsen (f. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982)

“Mix”. Lænestol med stel af mahogni. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med messingsømbeslået rødt nigerskind. Model 4396. Udført og mærket med label hos Rud. Rasmussens snedkerier. 1940–50'erne.

Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, gengivet og omtalt i bind 1, s. 361–363 samt bind 2, s. 86.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere betrukket med rødt farvet skind. Bagben med reparationer.

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag