1619/​2005

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Unika armstol af bøg opbygget med drejede rundstokke og hesteskoformet bund og kopstykke, løs sædehynde og ryg betrukket med sort skai. Udført hos Nissen, Langaa ca. 1960. H. 71. B. 71. D. 53.

Udført i dette ene eksemplar som prototype hos Nissen, Langaa ca. 1960.

Under sædet betegnet: Nr. 1 af 1. Design Jens H. Quistgaard, fremst. ca. 1960 af Gunnar Svenningsen, møbelmager hos RN. Restaureret af Richard Nissen 6/9 1991. Solgt til Peter Petersen 7/9 1991.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Limrester ved samling i front. Mindre hul i rygstykkes betræk, i venstre side.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

12.500 DKK
12.000 DKK