Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Parti fra Grønland. Sign. EmAP. Olie på lærred. 37,5×82,5.
Udstillet: “Emanuel A. Petersens 50 års mindeudstilling” i Forum Kulturhus, 1998/99.
Udstillet: “100 året for grønlandsmaleren Emanuel A. Petersen” i Helsinge kulturhus, 1994.
Behov for let overfladerensning. Enkelte krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
11 bud