Interiør fra kunstnerens bolig på Charlottenborg. Usigneret. Verso betegnet med bly “86”. Bly og lavering på ribbet (laid) papir. Bladstørrelse 17,5×13,5.
I april måned 1818 bliver Eckersberg udnævnt til professor på Akademiet og kort tid efter blev han tildelt Abildgaards gamle lejlighed på Charlottenborg. Den lå i stueetagen til højre for porten med flere værelser, der vendte ud mod Kongens Nytorv. Kunstnerens datter har beskrevet denne lejlighed i “Julie Eckersbergs Optegnelser om Hendes Fader C. W. Eckersberg”, Kbh. 1917.
Udstillet: “Billedhugger Einar Utzon-Frank 1888–1953”, Skovgaard Museet 1984, kat. nr. 274.
Proveniens: Kunstnerens datter, antageligt Frk Hedevig Rosine Eckersbergs dødsboauktion 1904 nr. 42, betitlet “Fra Eckersbergs Lejlighed”. Billedhugger Einar Utzon-Frank (1888–1953).
Malerier & tegninger, 31. maj 2016