2418/503
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”/“Vintergæk”. Lav stålampe med stel af bruneret messing, fatningshus af brun bakelit. Skærme af étlags opalglas, bundskål af matglas. Skærmholder stemplet P.H.-2, patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 33,5.
Litteratur: “Tænd!”, gengivet og omtalt s. 164.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærme i god original stand. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag