2147/941
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 6”. Daybed med stel af eg, sæde og ryg betrukket med lilla uld. Udført hos Getama, Gedsted. L. 195.
Litteratur: Getama katalog 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. november 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud