849/106
Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)
“Moderen har paa Skjødet det mindste Barn, som kjærtegnes af det større”. Sign. J. Exner 1880. Olie på lærred. 45×40.
Udstillet: Charlottenborg 1880 nr. 81. Foreningen for National Kunst 1966 nr. 16.
Malerier og skulpturer, 10. juni 2014
Vurdering
Hammerslag