Foto endnu ikke klar
883/​156

“Prospekt af Hovedgaarden Nordfeldt paa Møen”. 1810. Usigneret. Olie på lærred. 58×74.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 87. Maleriet er en “I alt væsentligt en Gentagelse af nr. 86 i fortegnelsen.”

Litteratur: Peter Michael Hornung & Kasper Monrad, “C. W. Eckersberg - dansk malerkunsts fader”, 2005 s. 66–81, et kapitel med titlen, “Naturromantik på Møn”, der beskriver Eckersbergs ophold på Møen og omtaler de malerier, han udførte, fortegnelsens nr. 86 er afbildet s. 72.

I udstillingskataloget fra Thorvaldsens Museum og Fyns Kunstmuseum/Odense Bys Museer, “Aftenlandet. Motiver og stemninger i dansk landskabsmaleri omkring år 1800”, 2011 er der en længere omtale af motivet s. 107–108.

1809 afgav Christopher von Bülow en stor bestilling på landskabsmalerier hos Eckersberg. Han ville have herregården Nordfeld foreviget, men også de omkringliggende egne på det østlige Møn - herunder Møns Klint. Herregården og dens omgivelser skildrede Eckersberg i et par malerier fra haven, men han malede også herregårdsportrættet her, hvor fokus dog, lidt utraditionelt, ligger mere på landskabet omkring gården end på selv bygningen, som ses på lang afstand og næsten skjult bag træer. Herregården kommer til at fremstå som en slags bagtæppe. Hovedmotivet bliver i stedet de sceneri, der udspiller sig i forgrunden med en hest og køer, en lille løbende velklædt dreng og et elegant par.

Det er uvist hvor mange billeder Eckersberg malede til Christopher von Bülow i forbindelse med sit ophold på Nordfeld, men landskabsmaleriene blev i hvert fald Eckersbergs sidste store opgave, inden han i forsommeren 1810 forberedte sig til den store udenlandsrejse til Paris og Rom, hvorfra han først vendte tilbage til København igen i 1816. To billeder fra Møn-serien findes i dag på Statens Museum for Kunst.

Proveniens: Greve C. C. S. Danneskiold-Samsøe (1898).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 27. november 2018

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

500.000 DKK