2148/​973

Fritz Hansen

Lænestol med stel af patineret eg. Sæde og dybthæftet ryg betrukket med grå uld. Udført og mærket hos Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. En knap mangler i ryg.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK