2148/973
Lænestol med stel af patineret eg. Sæde og dybthæftet ryg betrukket med grå uld. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. En knap mangler i ryg.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag