Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3/2 Treph”. Jubilæumsbordlampe med stel af bruneret messing, underskærm af fler-lags opalglas, skærmophæng med støbte ben. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 45.
Udført i begrænset antal hos Louis Poulsen 1994 i anledning af Poul Henningsens 100 års jubilæum. Litteratur: “Tænd!”, s. 206.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Over- og mellemskærm mangler. Underskærm med kanthak på topkant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
17 bud