2440/​811

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

En samling legetøj af lakeret bøg. Delvis stemplet Kay Bojesen. (12)

Bestående af: 2 færger, 2 togvogne, 1 lokomotiv, 7 togskinner, herunder et drejespor, diverse mindre dele.

Brugs- og alderspatina, herunder ridser, hak og mærker. Nogle togskinner “buer”. En færge mangler bogport. Uoriginale fane. To bogporte med tekst “FN-SOLDATER”.

I Lyngby
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?