“Berberis” service af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 19.-20. årh. Derudover to fade med anden dekoration. Royal Copenhagen. (68+2)
Bestående af: 20 middagstallerkener, diam. 23 cm; 9 dybe tallerkener, diam. 21 cm; 9 tallerkener, diam. 17,5 cm; 4 tallerkener, diam. 20 cm; 3 tallerkener, diam. 15 cm; 1 lågfad, 1 rundt fad, diam. 36 cm; 1 rundt fad, diam. 33 cm; 1 skål på fod, 2 skåle, 1 asiet, 1 ovalt fad, L. 51 cm; 1 ovalt fad, L. 40 cm; 1 ovalt fad, L. 35 cm; 1 saucekande, 2 asietter, 1 asiet, 1 saltkar, 9 par kaffekopper, 2 par kaffekopper, 1 par tekopper.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fire store tallerkener med afslag, en med revne.
Varia, 9. april 2015
16 bud