Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
“Credenza”. Fritstående skænk af teak med seks runde ben. Front med to vendbare skydelåger, ene side med teak, anden side med sort bemaling. Midtersektion med syv skuffer med konkave greb. Nedfældbar klap af teak, bagside med sort formica. Model 29A. Formgivet 1958–1959. Udført hos P. Olsen Sibast. 1950–60'erne. H. 80,5. L. 250. D. 47.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers forældre i 1950–60'erne.
Litteratur: “Bygge og Bo”, hefte 3, september 1959, s. 5. Litteratur: “Mobilia” nr. 78, januar 1962.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle stødmærker. Et greb med reparation. Et par greb med mindre afslag. Nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 2. april 2024