873/1031
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Cirkulær dåse af sølv, låget prydet med stiliseret oranamentik i form af skyformationer, indvendigt forgyldt. Udført og stemplet hos Holger Kyster. Graveret “EHK” for Emma og Holger Kyster samt “Sommeren 1930”. Vægt 130 gr. H. 2,5. L. 7,5. B. 7,2.
Proveniens: Givet af Holger Kyster i gave til nuværende ejers familie
Sølv, kunsthåndværk & møbler, 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag